Nasza technologia i produkty
Największa grupę klejów do drewna stosowanych przy produkcji mebli oraz w stolarstwie stanowią tzw. konfekcjonowane kleje proszkowe. Kleje Primakoll to jedno- komponentowe mieszanki klejowe zawierające wszystkie konieczne składniki systemu, czyli: żywice, wypełniacze, utwardzacze jak również dodatki zmniejszające emisje formaldehydu i wiele innych dodatków funkcyjnych. Po rozrobieniu takiej mieszanki klejowej z wodą nie są już konieczne inne dodatki, a otrzymany produkt gotowy jest do użycia.
W ofercie naszej firmy dostępne są jednokomponentowe proszkowe kleje z serii Primakoll, które zakupić można w dwóch rodzajach opakowań:
- worek papierowy z wkładką PE 25 kg
- worki papierowe z wkładką PE 5 kg
Po rozrobieniu z wodą jeden worek pozwala uzyskać aż 8 kilogramów gotowego do użycia kleju co pozwala na nałożenie kleju na ok 40m² do 60m² klejonej powierzchni.
Tym co nas wyróżnia jest to, że jako jedyni w Polsce przy produkcji naszych wyrobów nie jesteśmy zmuszeni do korzystania z półproduktów dostępnych na rynku, a zamiast tego wszystkie etapy procesu produkcyjnego prowadzimy w naszym zakładzie. Umożliwia nam to modyfikowanie naszych produkty na wymaganym etapie tak by zgodnie z oczekiwaniami naszych klientów dostosować właściwości naszych końcowych produktów (jednokomponentowych mieszanek klejowych) do potrzeb różnych klientów. Opracowana przez nas technologia produkcji proszkowych klejów do drewna zawiera trzy następujące po sobie etapy technologiczne:
Pierwszy polega na syntezie płynnych kondensatów żywic odpowiedniego typu.
Nasze kondensaty rozpyłowe to żywice mocznikowo-formaldehydowe (UF), melaminowo- formaldehydowe (MF) i mocznikowo-melaminowo- formaldehydowe (MUF) produkowane przy zachowaniu szczególnych warunków technologicznych (pH , temperatura) w środowisku wodnym .
Dzięki przeprowadzeniu tych procesów w specjalny, opracowany przez nas sposób, produkt końcowy syntezy tworzy wodny kondensat rozpyłowy, który posiada specjalne właściwości umożliwiające jego suszenie rozpyłowe do postaci żywicy proszkowej. Ze względu na to, że w procesie suszenia rozpyłowego (etap drugi produkcji naszych klejów) z płynnego kondensatu rozpyłowego zostaje usunięta woda będąca środowiskiem reakcji kondensacji, to procesy starzenia się żywicy proszkowej zostają ekstremalnie spowolnione. Stad żywotność naszych żywic proszkowych wynosi ok. 9-12 miesięcy. Te same procesy starzenia dla żywic płynnych przebiegają dużo szybciej co powoduje, iż żywice płynne najczęściej posiadają żywotność ograniczoną do 1-3 miesięcy a ich właściwości podczas magazynowania ulegają zmianie.
Chemiczna reakcja kondensacji wykorzystywana jest przy utwardzaniu jednokomponentowych klejów na bazie naszych żywic proszkowych, gdy poprzez wprowadzenie do żywicy utwardzaczy (obniżenie pH spoiny) oraz poddanie ich działaniu wysokiej temperatury (podgrzewane prasy) przyspiesza się jej przebieg, a żywica twardnieje tworząc spoinę (trójwymiarową, przestrzenną strukturę sieciową wykazującą się wysoka adhezja i kohezja).
W ostatnim etapie technologicznym poprzez wprowadzenie wypełniaczy, utwardzaczy, modyfikatorów, dodatków regulujących reologie oraz mających wpływ na wysokość emisji formaldehydu powstają produkty końcowe, czyli jednokomponentowe mieszanki klejowe, które przed użyciem wymagają już tylko dodatku wody.
Nasze żywice to duroplasty, więc reakcje ich utwardzenia są nieodwracalne i po ich zakończeniu podniesienie temperatury nie prowadzi do ponownego mięknięcia masy żywicy jak przy klejach białych. Przy odpowiednim doborze żywicy i utwardzacza możliwe jest również utwardzenie żywicy w temperaturze pokojowej.
Wytwarzane przez nas kleje proszkowe charakteryzują się niską emisja formaldehydu przez co pozwalają na klejenie elementów w klasie higieniczności E1, a nawet E05 wg. PN-EN-717-1 (wartość graniczna = 0,05 p.p.m. mierzona metoda komorowa). Spełniają tym samym najnowsze europejskie (2020; EPA) normy w zakresie poziomu emisji formaldehydu, co sprawia, że stanowią rozwiązanie wysoko ekologiczne. Oferujemy mieszanki klejowe tworzące spoiny o wysokiej odporności na wilgoć i wytrzymałości spoiny w klasie C3 i C4 wg PN-12765, które spełniają wymagania profesjonalnej produkcji elementów, co do których wymagana jest wysoka jakość wykonania, nie tylko podczas łączenia elementów z litego drewna, ale także nadają się do mocowania oklein drewnopodobnych i fornirów do płyt wiórowych, płyt MDF oraz przy produkcji palet, płyt ze sklejki, płyt szalunkowych, płyt stolarskich i wielu innych.
Praca z klejami proszkowymi marki Primakoll
Przykładowo należy 5 kg kleju (np. zawartość jednego woreczka) proszkowego należy wymieszać z wodą (2,5-3 l) do otrzymania wymaganej lepkości.
Male ilości kleju Primakoll najczęściej są rozrabiane w wiadrach przy użyciu prostych mieszadeł (mieszadło + wiertarka)
Przy większych ilościach zaleca się kupno większego mieszalnika bądź automatycznej instalacji do mieszania kleju.
Od momentu wymieszania kleju Primakoll z woda, następuje wyraźny postęp reakcji kondensacji objawiający się powolnym, lecz stałym wzrostem lepkości kleju. Proces ten określa czas przydatności kleju do użycia, po przekroczeniu którego nawet dodatek wody bądź szczelne zamkniecie pojemnika z klejem nie mogą odwrócić zmian chemicznych powodujących, iż nie nadaje się on już do użyci. Szybkość tej reakcji zależy głownie od temperatury masy kleju (otoczenia).
Ilość naniesionego kleju powinna odpowiadać wielkości klejonej powierzchni i być podobna jak przy powierzchniowym klejeniu.
Orientacyjnie dla prawidłowego naniesienia kleju przyjmuje się:
- klejenie folii na płytach wiórowych: 40-80 g/m²
- klejenie forniru na płytach wiórowych: 100 – 150 g/m²
- klejenie sklejki: 150 – 250 g/ m²
Gotowy klej można nakładać ręcznie bądź maszynowo, jednak należy działać sprawnie, by zużyć przygotowana z woda mieszankę przed zastygnięciem kleju w wiadrze.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty oraz zamówienia wybranego z naszej oferty produktu.